info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Esbjerg Havn får travlt - Esbjerg Havn

Udviklingen på Esbjerg Havn har være markant

  • juni 29, 2022
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 29/06/2022
  • kl. 09:00
  • Kilde: Esbjerg Havn
  • Kategori: Havne
  • Tags: Esbjerg
  • Land: Danmark
Polar Expo 2026
Skal din annonce være her - ring til os !
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Trusted energy partner for the maritime industry

Der er sket meget på Esbjerg Havn, siden 2021 blev til 2022 med både Esbjerg-erklæringen og udpegning af Esbjerg Havn som NATO-havn. Og på Esbjerg Havns årsmøde 24. juni, blev det tydeligt, at der er travlhed og muligheder i vente – men også udfordringer, der skal overkommes.


Over 100 mennesker havde trodset de 25-graders sommervarme, der ramte Esbjerg den 24. juni, for at være med til Esbjerg Havn Årsmøde i Musikhuset i Esbjerg.


Den første på talerstolen var Esbjerg Havns nye formand, Søren Gade, der først takkede den forhenværende formand for at have overdraget en veldreven havn for derefter at gøre status over et godt seneste år på Esbjerg Havn og den finansielle udvikling.

Herefter kom 2022 i fokus

»Der har jo allerede været lige så mange højdepunkter, som der normalt er på et helt år,« sagde Søren Gade og fortsatte. »18. maj med Esbjerg-erklæringen var historisk for både havnen og byen. Det kan selv den mest beskedne esbjergenser ikke løbe fra. Alt i alt er der udsigt til tusinder af arbejdspladser i og omkring Esbjerg. Til gengæld er det usikkert, hvordan Danmark og Europa skal få omsat de store ambitioner til praksis.«

Esbjerg Havn gør dog ifølge Søren Gade, hvad de kan, for at udbygning af havvind kan lade sig gøre. Et trecifret millionbeløb investeres i dette regnskabsår – blandt andet til en stor havneudvidelse, der skal tilføre 570.000 kvm ekstra havn i Esbjerg.«


Derudover var Søren Gade begejstret for, at Esbjerg Havn står til at blive NATO-havn.

»Jeg er stolt over tilliden, som NATO viser Esbjerg, og vi arbejder benhårdt på at nå målet om 12,8 meters uddybning inden foråret 2024. Det vil også få os forrest i konkurrencen, fordi masser af virksomheder har investeret i store skibe, der ikke kan anløbe havnene, fordi ingen endnu har den dybde, der skal til.«

En udfordrende tid understreger Dennis Jul Pedersen i sin tale
Selvom meget går havnens vej, er der også udfordringer på vejen, understregede direktør på Esbjerg Havn, Dennis Jul Pedersen, i sin tale: Produktionsstop, stigende fragtrater, flaskehalse i forsyningskæderne og øget inflation.

Men Esbjerg er kendt for at være god til at operere i de skift, der sker i markedet og historien, og der er nu fire markeder, Esbjerg Havn vil være særligt opmærksomme på i fremtiden: havvind, RoRo, break bulk og fremtidens brændstoffer.

Et markant skifte i dansk havnepolitik fortæller Jakob Svane
En oplagt sekretariatschef i Danske Shipping- og Havnevirksomheder, Jakob Svane, udgjorde næste del af dagens program. Han startede med at lykønske med både udpegningen som NATO-havn og Esbjerg-erklæringen, for derefter at tale om en politisk aftale, der netop er indgået, om at erhvervshavne skal beskyttes bedre.


En politisk aftale, der viser, at der for første gang i mange år er et flertal i Folketinget, der udtrykker opbakning til erhvervshavnene og viser, at der er nationale interesser i havne.

»Det er et markant skifte i dansk politik. Nu har staten vetoret, hvis der er nationale interesser på spil, og det giver større ro om investeringerne på havnene,« sagde Jakob Svane og fortsatte med et citat, der gav de 100 tilhørere et smil på læben. »Så vi har politisk medvind som branche. Esbjerg Havn har politisk medvind som havn. I har politisk medvind som virksomheder. Og god vind er en god ting – det ved I jo alt om her i Esbjerg.«

Statstlederne var blown away
Før borgmesteren rundede dagen af, var to udenlandske gæstetalere på programmet. Michiel Nijboer, senior consultant ved Royal HaskoningDHV talte om, hvilken betydning energiomstillingen har på de europæiske havne. Og via en online forbindelse talte Christos Chryssakis, Business Development Manager hos DNV, om reguleringen og udviklingen af grønne brændstoffer.

Borgmester Jesper Frost Rasmussen indledte sin tale med at fortælle om de mange aktiviteter, Esbjerg har gang i, som cementerer byens position som en international energipol.


Esbjerg-erklæringen var heller ikke til at komme uden om for borgmesteren.

»Det giver helt sikkert udfordringer, men der er også et kæmpe potentiale i det. Statslederne var lidt undrende over, at Esbjerg skulle danne baggrund for erklæringen, men da de først kom hertil, var de jo blown away. Fordi de kunne opleve på egen hånd, at vi allerede leverer i dag og har en central rolle,« sagde Jesper Frost Rasmussen.

Faktaboks
Årets resultat for Esbjerg Havn for 2021 udgør 48,5 mio. kr. mod 45,2 mio. kr. i 2020. Omsætningen var på 212 millioner, hvilket er små 3 millioner kroner mere end 2020.


Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedVilkår for ankomst og landing af brisling fra Nordsøen
Næste nyhedFærøerne: Islandsk fartøj kommer under færøsk flagNæste
ArcticExpo

Grønland: ArcticExpo i Nuuk melder alle standpladser udsolgt

Færøske Bakkafrost har offentliggjort sin integrerede årsrapport for 2025, som viser en robust drift trods et udfordrende marked med højt udbud og pres på laksepriserne. foto: Bakkafrost

Bakkafrost leverer solidt resultat i presset laksemarked

En ny handelsaftale mellem EU og USA er rykket et vigtigt skridt nærmere efter godkendelse i Europa-Parlamentet. Aftalen skal skabe større stabilitet om handel og told – og det kan få stor betydning for dansk eksport af fisk og skaldyr til det amerikanske marked. foto: wikipedia

Handelsaftale med USA kan styrke dansk eksport af fisk og skaldyr

Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri orienterer hermed om, at der er iværksat høring over udkast til ændring af bekendtgørelse om miljøskade m.v. på beskyttede arter eller naturtyper i forbindelse med udøvelse af erhvervsmæssige fiskeriaktiviteter (miljøskadebekendtgørelsen efter fiskeriloven). foto: Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri

Fiskefartøj søges til at deltage i brisling akustiktogt

ANNONCER

Thyborøn Havn er en spydspids på vestkysten.  Foto: Thyborøn Havn er en vækstmotor for det lokale erhvervsliv - Thyborøn Havn
Cosmos Trawl
Vonin - We make the ocean more profitable
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik