info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Forbrugermærket »NaturSkånsom« fanget i eget garn når de sælger torsk fra Østersøen

Forbrugermærket »NaturSkånsom« fanget i eget garn når de sælger torsk fra Østersøen

  • juli 6, 2021
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 06/07/2021
  • kl. 10:20
  • Kilde: FiskerForum.dk, Fiskeristyrelsen
  • Kategori: Nyheder
  • Tags: Naturskånsom
  • Land: Danmark
Foto / Video: fiskeristyrelsen og Pmra
Polar Expo 2026
Skal din annonce være her - ring til os !
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Scottish Skipper-Expo 2026

»NaturSkånsom« er en statskontrolleret mærkningsordning, hvor fiskeren sælger sin fisk fanget under bæredygtige og skånsomme fangstkriterier.

Men det er stadig en mærkningsordning for de ganske få og som er blevet udskældt af hovedparten og resten af de danske fiskere, der istedet ser det »Naturskånsom-mærke«, som grøn symbolpolitik af værste skuffe og som mener det har polariseret fiskeriet endnu mere.

Trods MSC-mærket fisk i trawlfiskeriet, har man ikke fra Fiskeristyrelsens side valgt at trawl-fanget fisk må sælges under dette nye statskontrolleret »Naturskånsom-mærke«, selvom en anden og et langt mere verdenskendt mærkningsordning, MSC certificeringen, for længst har valgt at give MSC mærket, også til trawlfanget fisk.

MSC ordningen omhandler fiskeri af de vilde fiskebestande, med sporbarhed og bæredygtigt fanget, der er certificeret efter MSC-standarden – en videnskabelig metode, der bruges til at vurdere om et fiskeri er bæredygtigt.

Det har de danske fiskerimyndigheder ikke syntes var godt nok til danske fisk, hvorfor man istedet har opfundet et »Naturskånsom-mærke«, som ganske få danske fiskere, der fisker med passive redskaber er tilsluttet og som endnu ikke har præsteret at levere fisk i de mængder forbrugerne efterspørger – så langt fra endda. En forbruger-succes der truer med at kvæle dette »Naturskånsom-mærke« inden det rigtigt er kommet igang. Men det er en helt anden historie.

Fisker Frank Theodorsen med trawleren SG 92 »Gi-Bri« Bagenkop undre sig sammen med mange andre fiskere over, at når man går ind på listen over fartøjer, der fisker og sælger deres fisk under det nye statskontrolleret fiskerimærke »Naturskånsom«, så er det kun ganske få der er registreret (red. 14 både). foto: PmrA

»Naturskånsom-mærket« snubler i eget net
For alt mens havbiologer, forskere samt de grønne organisationer råber op om den faretruende lave bestand af torsk i Østersøen, så proklamere man netop fra dette nye statslige mærke, til fisk fanget med respekt for havet og havbunden. Et mærke for bæredygtige og naturskånsomt fanget fisk, der netop skulle overholde en nænsom og yderst skånsom påvirkning af de vilde fiskebestande.

Fisker Frank Theodorsen med trawleren SG 92 »Gi-Bri« Bagenkop undre sig sammen med mange andre fiskere over, at når man går ind på listen over fartøjer, der fisker og sælger deres fisk under det nye statskontrolleret fiskerimærke »Naturskånsom«, så er det kun ganske få der er registreret (red. 14 både) – set i forhold til hvis markedet skal forsynes med fisk fanget under dette »Naturskånsom-mærke« – »Så hænger det overhovedet hele hovedet ikke sammen,« understreger Bagenkop fiskeren og tilføjer, da slet ikke når man sammenholder det med den, efter sigende »kolossale efterspørgsel« der påstås at være på naturskånsomt fanget fisk. »De relativt få og små landinger der er af »Naturskånsom-mærket« fisk, syner ikke meget på auktionerne rundt omkring.

»Hvorfor får man ikke de små kystfisker-trawlere ind i ordningen også, så både mængden af fisk kan øges og antallet af både ligeså,« foreslår Frank Theodorsen, der ellers ikke kan se nogen overlevelse for dette »Naturskånsom-mærke«, hvis ikke man åbner op for trawlfanget fisk også.

Det grønne bæredygtige image går fløjten
Nu er de danske forbrugere blevet tudet ørene fulde af, hvor skidt det står til med torske-bestanden i Østersøen, og alligevel går man her i 2021 ud og tilføjer torsk fra område 22 og 23 fra vestlig Østersø (Bælt, Sund og Bugt) Torsk mærket med »Naturskånsom« i markedsføringen til forbrugerne, så de kan foretage det skånsomme valg. Det må da være det absolut tvivlsomme valg samt direkte selvmodsigende, for spørger man de »grønne«, biologer og forskere, så er den jo helt gal med torsken, derfor virker det også besynderligt, at man overfor selvsamme målgruppe nu prøver at »sælge« den udmarvede Østersø-torsk som bæredygtigt fanget – det lyder både hult og urigtigt samt med falsk varedeklaration.

»Spørg nu de »rigtige« fiskere til råds og ikke kun skrivebordsindianerne, der når det drejer sig om fiskeriet, ikke har den tilstrækkelige faglige baggrund for at udtale sig – ordninger foretaget på skrivebordet, uden delagtiggørelse fra fiskerne selv, er dømt til at mislykkedes.

Det skinner tydeligt igennem i den netop udsendte pressemeddelelse fra Fiskeristyrelsen.dk, hvor man retter opmærksomheden på det nye »Naturskånsom-fiskerimærke«, under overskriften, »Nyt statsligt mærke til fisk fanget med respekt for havet og havbunden.« Det burde istedet omhandle alle fisk fanget med forskellige redskaber, net og garn i det danske fiskeri.

Læs her – Fiskeristyrelsen har nyt om mærkningsordningen »Naturskånsom« den 6. juli 2021.

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedFiskerimuligheder og vilkår gældende for fiskeri af brisling i Skagerrak og Kattegat
Næste nyhedSea Center Hanstholm bliver en del af det kommende havnedomicil »Fiskeriets Hus«Næste
Nye tal fra Havforskningsinstituttet afslører en dyster status for havet: Trusselsniveauet for tangskove og ålegræsenge er højere end nogensinde. Selvom de blå skove er afgørende for fiskebestandenes overlevelse og havets balance, mangler der stadig målrettet politisk handling og beskyttelse, før det er for sent. foto: Erling Svensen Hi.no

Havets alarmklokker ringer: Vitale opvækstområder i den »blå skov« i Nordsøen og Skagerrak svinder ind

Nye forskningsresultater viser, at stigende CO2-niveauer gør landbrugsafgrøder fattigere på vigtige næringsstoffer. Det skyldes, at planterne i et CO2-rigt miljø prioriterer lynhurtig dannelse af kulhydrater frem for optag af essentielle mineraler som zink og jern. foto: FiskerForum.dk

Når planterne mister kraften, bliver det blå protein afgørende

Et voldsomt sammenstød mellem servicefartøjet **Multi Power** og passagerbåden **Frøyfart** skabte fredag dramatik i havnen på Frøya. Den norske ø i Trøndelag er et globalt knudepunkt for havbrug, men fredag var det en alvorlig lækage og frygt for forlis, der stjal billedet i det vigtige fiskeriområde. snapshot iLaks.no

Norge: Service-fiskefartøj rammer Passagerbåd i havnen

akvakultur - EUC Nordvest

EUC Nordvest lancerer ny akvakulturuddannelse med maritim profil

ANNONCER

SIMRAD SY50 FiskerForum
Cosmos Trawl
Thyborøn Havn er en spydspids på vestkysten.  Foto: Thyborøn Havn er en vækstmotor for det lokale erhvervsliv - Thyborøn Havn

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik