info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Det familieejede rederi Parlevliet & Van der Plas (P&P) fejrer 75-års jubilæum ved at sende den 111 meter lange frysetrawler KW 170 »Annie Hillina« i søen foto: skipsteknisk

Hollandsk fiskerigigant døber 111 meter lang frysetrawler foran 2.000 gæster

  • maj 21, 2026
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 21/05/2026
  • kl. 14:00
  • Kilde: FiskerForum.dk
  • Kategori: Nybygning
  • Tags: frysetrawler, Holland, nybygning
  • Land: Holland
Foto / Video: skipsteknisk og GH

Det familieejede rederi Parlevliet & Van der Plas (P&P) fejrer 75-års jubilæum ved at sende den 111 meter lange frysetrawler KW 170 »Annie Hillina« i søen.

Med store opkøb i ryggen og tunge politiske talere på kajen cementerer den hollandske gigant sin massive tilstedeværelse i europæisk fiskeri, altimens franske miljøaktivister forgæves forsøgte at spænde ben for dåbsfesten.

Det skriver Visserijnieuws.nl blandt andet om i artiklen »PP doopt derde KW 170 ‘Annie Hillina’«

Sjældent har et nyt fiskefartøj samlet så mange mennesker til sin officielle ibrugtagning og dåb, som det var tilfældet i havnebyen IJmuiden. Over 2.000 indbudte gæster var fredag og lørdag stimlet sammen på kajen for at fejre det nye flagskib hos rederiet Parlevliet & Van der Plas (P&P).

Sjældent har et nyt fiskefartøj samlet så mange mennesker til sin officielle ibrugtagning og dåb, som det var tilfældet i havnebyen IJmuiden. Over 2.000 indbudte gæster var fredag og lørdag stimlet sammen på kajen for at fejre det nye flagskib hos rederiet Parlevliet & Van der Plas (P&P). foto GH

Navngivningsceremonien var en magtdemonstration af de helt store, hvor der hverken var sparet på tid eller penge. Programmet bød på store taler, mandskor, rundvisninger ombord på det enorme skib og et brag af et fyrværkeri, da champagnen ramte skroget, alt imens gæsterne blev bespist med hollandske sild.

Fra beskeden sildesaltning til europæisk storfisker

Dåben af den nye frysetrawler falder præcis sammen med P&P’s 75-års jubilæum. Det familieejede selskab, der har hovedsæde i den hollandske havneby Katwijk, i det sydvestlige Holland, er over tre generationer vokset fra en meget beskeden, lokal sildeforretning i 1951 til en af klodens absolut største, mest topmoderne og indflydelsesrige aktører inden for det globale fiskerierhverv.

Med strategiske opkøb, som overtagelsen af tyske »Doggerbank Seefischerei« og fiskegiganten »Deutsche See«, styrer koncernen i dag store kvotemængder på tværs af hele Nordatlanten – herunder også en række store, pelagiske sildepositioner i Danmark under selskabet PP Denmark i Skagen.

Den enorme markedsvolumen har givet rederiet en tung, uformel taburet i Bruxelles, hvor P&P’s ledelse historisk har spillet en nøglerolle i udformningen af EU’s fiskeripolitik og forvaltningsplaner for de pelagiske stimer. Det kom også til udtryk i rækken af prominente talere på kajen, som talte blandt andre administrerende direktør Dirk-Jan Parlevliet, Katwijks borgmester Nathanaël Middelkoop samt det hollandske Europa-parlamentsmedlem for landbrugs- og fiskeripartiet BBB, Sander Smit.

I talerne blev der trukket en klar linje fra den stolte maritime tradition og frysetrawler flådens store bidrag til den globale fødevaresikkerhed til den til tider bitre politiske kamp i EU-systemet for at holde den europæiske fiskeriflåde »i gang«.

En 111-meter flydende frysetrawler med stolte familietraditioner

Åbent skib gav gæsterne et godt indtryk af dette nærmest teknologiske vidunder, der er tegnet af det norske designbureau Skipsteknisk (ST192) og bygget på Tersan-værftet i Tyrkiet. Med en længde på hele 111,53 meter og en bredde på over 21 meter er skibet reelt en topmoderne, flydende fabrik. Det er designet til at operere under de strengeste miljøkrav i de arktiske farvande med isforstærket skrog, kraftige SCR-katalysatorer til NOsx og CO2-rensning og en højeffektiv og strømbesparende indfrysningsanlæg til sild, makrel og blåhvilling, direkte på åbent hav.

P&P holder dog altid de familiære værdier i ære, selv når der bygges skibe i hundrede-millioners-klassen. Dåben blev forrettet af Annemarie Parlevliet, datter af grundlæggeren Dirk Parlevliet. Det nye flagskib er opkaldt efter hustruerne til de oprindelige stiftere, og det er den tredje P&P-trawler i historien, der bærer navnet og det traditionelle Katwijk-fiskerinummer KW 170.

Data på det nye pelagisk frysetrawler »Annie Hillina« KW 170 Katwijk (Katwijk aan Zee)

Det er en absolut topmoderne gigant, som Parlevliet & Van der Plas (P&P) har fået leveret fra værftet i foråret 2026.

Fartøjet er spritnyt og erstatter rederiets ældre pelagiske trawler »Annelies Ilena«. Den nye KW 170 er bygget som et højeffektivt fartøj, der forarbejder og indfryser fangsten direkte ude på havet. Ligeledes er det designet med fokus på lavt brændstofforbrug, reduceret støjniveau og at nedbringe emissionerne (NOx og CO2) – en grønnere miljøprofil.

Her er de officielle skibsdata på den nye KW 170 »Annie Hillina«:

Hoveddata og Dimensioner

  • Navn: Annie Hillina
  • Havnekending: KW 170 (Katwijk)
  • Skibstype: Pelagisk frysetrawler (Pelagic Freezer Trawler)
  • Flag: Holland (Netherlands)
  • Ejer/Rederi: Parlevliet & Van der Plas (P&P)
  • Skibsdesign: Skipsteknisk (Norge) –
  • Design-type: ST192Byggeværft: Tersan Shipyard (Tyrkiet) – Nybygning nr. NB1119
  • Leveringsår: April 2026Tekniske

Specifikationer

  • Længde overalt: 111,53 meter
  • Bredde: 21,20 meter
  • Dybgang: 8,6 meter (maksimalt)
  • Klassifikation: DNV, +1A, Ice (1C) (betyder, at den har forstærket skrog til at kunne operere i isfyldte farvande)

Fremdrift og Miljøteknologi

  • Hovedmotorer: Skibet er udstyret med to kraftige hovedmotorer.
  • Miljø/Udstødning: Begge hovedmotorer er udstyret med avancerede SCR-systemer (Selective Catalytic Reduction), som renser udstødningen og nedbringer Nox-emissionsniveauet markant.
  • Kølesystem: Fryse- og lastrumssystemerne benytter udelukkende topmoderne, miljøvenlige kølemidler for at mindske klimaaftrykket.

Drift og Faciliteter

  • Besætning: Skibet opererer med to faste skiftehold, der ledes af de hollandske skippere Henk Krijgsman og Wilfred van Duijn.
  • Komfort: Da trawleren foretager lange togter på åbent hav (blandt andet i Nordatlanten), er apteringen i topklasse med moderne kabiner, messe og opholdsrum leveret af maritime indretningsspecialister (CITA Marine).
  • Første tur: Skibet stævnede ud i maj 2026, hvor det i første omgang gælder fiskeri efter blåhvilling, hvorefter det skifter over til sild i Nordsøen.

Fakta om Parlevliet & Van der Plas (P&P):

Parlevliet & Van der Plas (P&P) er en af de absolut største, mest indflydelsesrige og topmoderne aktører i det globale og europæiske fiskerierhverv. Det hollandske familieejede rederi, som har hovedsæde i Katwijk og IJmuiden i Holland, fejrer netop sit 75-års jubilæum i maj 2026.

Fra lokal sild til global gigant

Rederiet blev grundlagt tilbage i 1951 af Dirk Parlevliet og brødrene Dirk og Jan van der Plas. Det startede som en meget beskeden forretning med handel og saltning af sild.

I dag opererer P&P over hele verden og råder over en af klodens mest avancerede flåder af enorme pelagiske frysetrawlere samt demersale fartøjer (hvidfisk). Skibene fanger, forarbejder og indfryser fisken direkte ombord på åbent hav. Deres primære målarter er pelagiske stimer som sild, makrel, hestemakrel og blåhvilling (sortmund).

Store opkøb og tysk dominans (Doggerbank)

P&P har gennem årene ekspanderet massivt ved at opkøbe kvoter og hele fiskeriselskaber i andre lande:

  • Tyskland: P&P ejer det store tyske datterselskab Doggerbank Seefischerei i Bremerhaven samt Mecklenburger Hochseefischerei. Det betyder, at en meget stor del af den tyske havfiskeflåde og de tyske kvoter i realiteten styres fra Holland.
  • UK & Frankrig: Koncernen ejer også britiske og franske datterselskaber og råder derved over kvoter på tværs af hele Nordatlanten.

Tætte bånd til Danmark

Parlevliet & Van der Plas har spillet en markant, men ofte diskret rolle i dansk fiskeri:

Opkøbet af Henning Kjeldsen-kvoter: Da storfiskeren Henning Kjeldsen efter den store kvote-sag i Danmark skulle afhænde sine pelagiske selskaber, trådte P&P til. Gennem det danske selskab PP Denmark ApS (der har base i Skagen) opkøbte hollænderne de topmoderne sildetrawlere S 349 Gitte Henning (nu omdøbt) og store mængder danske pelagiske kvoter.

Samarbejde med FF Skagen: P&P er en storleverandør af råvarer (afskær og industrifisk) til de danske fiskemelsfabrikker og har historisk haft tætte forretningsforbindelser til industrien i Skagen og Hanstholm.

Overtagelsen af Deutsche See: I 2018 lavede P&P sit måske største strategiske træk på landjorden, da de opkøbte Deutsche See – Tysklands absolut største forædlingsvirksomhed og distributør af friske fisk og skaldyr.

Dette opkøb gjorde P&P »vertikalt integreret«. Det betyder, at de i dag kontrollerer hele kæden: De fanger selv fisken med egne skibe, forarbejder den på egne fabrikker, og distribuerer den direkte ud til de europæiske supermarkeder og restauranter under velkendte varemærker.

Kritik og miljøkampe

På grund af deres flådes enorme størrelse (flere af deres skibe er over 100-140 meter lange) befinder P&P sig ofte i stormvejr i medierne:

»Super-trawlere«: Miljøorganisationer (som franske Bloom og Greenpeace) fører konstant kampagner mod rederiet, fordi de mener, at de store frysetrawlere støvsuger havene og udkonkurrerer det kystnære, mindre fiskeri.

Pulsfiskeri: P&P var i mange år varme fortalere for det såkaldte pulsfiskeri (hvor fladfisk skræmmes op fra bunden med elektriske stød), som EU dog endte med at forbyde efter massivt pres fra Frankrig.

P&P forsvarer sig med, at deres store pelagiske trawlere har det laveste CO2-aftryk pr. kilo fanget protein sammenlignet med landbaseret kødproduktion, og at flåden er afgørende for den globale fødevaresikkerhed, da en stor del af de frosne sild og makreller eksporteres som billig, næringsrig mad til Vestafrika og Asien.

Hoveddimensioner

Kapaciteter mm.

Leverandører

Teknisk udstyr

TidligereForrige nyhedDen perfekte storm rammer fiskeeksporten: Plastchok og geopolitisk kaos truer branchens handel
Norsk produktionslaks - Matttilsynet

Sejr i sigte for danske røgerier: Norge klar til at droppe historisk lakseforbud

Hvide Sande Havn lander et flot årsresultat for 2025 med solid fremgang på bundlinjen. foto HvideSandeHavn

Trods havvinds-boom: Industrifisk og krabber polstrer Hvide Sande Havn med millioner

Seafood Festival løber af stablen fredag - Seafood Festival

Danmarks største Seafood Festival starter på fredag

Budfristen for de to af parkerne er fastsat til foråret 2026, og det er netop fristen for den første store sværvægter, der udløber nu. foto: ens.dk

Havvindmøllerne i historisk genudbud: Grøn omstilling på bekostning af vitale fiskepladser?

ANNONCER

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik