info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English

Europa-Kommissionen: Kvotenedskæringer nødvendige i de fleste fiskerier i Østersøen

  • september 3, 2007
  • apolloadmin
  • Dato: 03/09/2007
  • kl. 00:00
  • Kategori: Nyheder
Skal din annonce være her - ring til os !
Polar Expo 2026
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Trusted energy partner for the maritime industry
Scottish Skipper-Expo 2026


Europa-Kommissionen fremlagde i dag et forslag om fiskerimuligheder og dertil knyttede foranstaltninger for en række fiskebestande i Østersøen for 2008 (se skema ). De to torskebestandes tilstand giver stadig anledning til alvorlig bekymring. Den vestlige bestand, som tidligere var den største af de to, er igen uden for sikre biologiske grænser. Ifølge den videnskabelige rådgivning er overlevelsesraten for unglaks også faldende, og det er nødvendigt at begrænse fangsterne sammenlignet med det nuværende fangstniveau. På den positive side skal det nævnes, at sildebestanden i den centrale del af Østersøen fortsat har det godt. De foreslåede TAC’er og foranstaltninger for torsk er baseret på bestemmelserne i den flerårige plan for genopbygning og bevarelse af torskebestandene i Østersøen, som Rådet vedtog i juni i år. Forslaget om fiskerimuligheder forventes drøftet på fiskerirådsmødet i oktober.

Joe Borg, kommissær for fiskeri og maritime anliggender, sagde i en kommentar til forslaget: “Jeg opfordrer medlemsstaterne til at arbejde tættere sammen med fiskerierhvervet og Kommissionen for at sikre, at den flerårige plan anvendes fuldt ud. Det er af afgørende betydning for genopbygningen af torskebestandene og fremtiden for de involverede fiskerflåder I Østersøen.”

Kommissionens forslag er baseret på den seneste videnskabelige rådgivning fra Det Internationale Havundersøgelsesråd (ICES) og udtalelsen fra Kommissionens egen Videnskabelige, Tekniske og Økonomiske Komité for Fiskeri (STECF), samt input fra aktører, især fra Det Regionale Rådgivende Råd for Østersøen.

Kommissionen foreslår, at EU’s kvote for den østlige østersøtorsk reduceres med 23 % fra 40 805 t til 31 561 t, og at TAC’en for den vestlige østersøtorsk reduceres med 33 % fra 26 696 t til 17 930 t. Disse forslag er i tråd med den flerårige plan, hvori man har sat som mål, at fiskeridødeligheden skal reduceres med 10 % hvert år. Samtidig afspejler forslagene alvoren i den seneste videnskabelig rådgivning, der gør det berettiget at overskride det maksimalt tilladte årlige TAC-udsving på 15 %. I juni genfremsatte ICES sin henstilling om et fuldstændigt stop for fiskeriet efter den østlige østersøtorsk, ligesom den også anbefalede, at TAC’en for den vestlige østersøtorsk blev reduceret med 50 %.

En af de vigtigste årsager til de nuværende bekymringer er, at der i første halvdel af 2007 fortsat forekom omfattende underrapportering af fangster fra dette fiskeri. Kontrolforanstaltningerne i den flerårige plan for østersøtorsk, som Rådet vedtog tidligere på sommeren, vil dog bidrage markant til at få rettet op på situationen, når først medlemsstaterne har gennemført dem.

Der foreslås i tråd med den flerårige plan også en række tekniske foranstaltninger for fiskerier, hvori der fanges torsk. Disse foranstaltninger omfatter en 10 % reduktion af fiskeriindsatsen for demersale redskaber som supplement til TAC-nedskæringerne. De berørte medlemsstater kan via Den Europæiske Fiskerifond (EFF) yde støtte til de aktører, der rammes af sådanne foranstaltninger.

ICES har også gjort opmærksom på, at det er foruroliget over udviklingen i laksebestanden i den centrale del af Østersøen, hvor overlevelsesraten for ungfisk (efter smoltestadiet) er meget lav. Som følge heraf vil denne bestands voksne population gå markant tilbage i løbet af de kommende år. Kommissionen foreslår derfor, at TAC’en for laks reduceres med 15 % fra 428 697 fisk i 2007 til 364 392 fisk i 2008. Kommissionen vil også se nærmere på dette problem i forbindelse med den revision af handlingsplanen for østersølaks, der er blevet indledt i år. Den nuværende handlingsplan for laks blev oprindeligt vedtaget af Den Internationale Østersø-fiskerikommission (IBSFC) i 1997.

De fleste pelagiske bestande havde meget høj rekruttering i 2003 og 2004, men siden da er tilgangen af ungfisk til bestandene igen faldet til et mere normalt niveau. Efter forsigtighedsprincippet, og for at stabilisere fangstniveauet på lang sigt, foreslår Kommissionen, at TAC’erne for bestandene af brisling og sild i Rigabugten og underafsnit 30 og 31 skæres ned. Denne nedskæring opvejes delvis af en TAC-forhøjelse på 11 % for sild i den centrale del af Østersøen, hvis tilstand fortsat er god. Den vestlige østersøsildebestand er blandet med nordsøsildebestanden, som har haft meget dårlig rekruttering i de seneste år. Derfor foreslår Kommissionen, at TAC’en for sild i den vestlige del af Østersøen reduceres med 20 % fra 49 500 t til 39 600 t.

Eftersom en ny bilateral fiskeriaftale med Rusland er ved at være på plads, har Kommissionen med udgangspunkt i den kommende aftale udvekslet uformelle synspunkter med Rusland om de TAC’er og kvoter og dertil knyttede foranstaltninger, som forslaget omfatter. Aftalen skal afløse Den Internationale Østersø-fiskerikommission (IBSFC), som EU trak sig ud af ved udgangen af 2005, efter at Polen, Litauen, Letland og Estland havde tiltrådt EU.

FiskerForum – 3. september 2007

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedDer er brug for viden frem for holdninger om fiskebestandene
Næste nyhedSunde og velsmagende fiskeprodukter til fremtidens forbrugereNæste
**Polarhav** og **Stjørnan** tegnede sig for ugens største landing i byen med i alt 170 tons (340.000 pund), hvoraf størstedelen var sej. Parret melder om et godt fiskeri. foto: Kiran J

Færøerne: Stabilt sej-fiskeri med flere store landinger i ugens løb

René Christensen på besøg ved Fiskeriskolen i Thyborøn. På billedet ses (tv.) René Christensen, direktør i DAPO, (midt) Heidi Bech Rønn, uddannelseskonsulent ved North Sea College, og (th.) Peter Schyum Jensen, afdelingsleder ved EUC Nordvest. DAPO

Styrket akvakulturuddannelse skal sikre flere kvalificerede medarbejdere

»Nordjyden« tager tørnen: Kim Edberg kræver akut brændstofhjælp til danske fiskere. foto. fb

Kim Edberg kræver akut hjælp til fiskerne: Dieselpriser presser erhvervet

Mens kampen om de unge raser på tværs af alle brancher, kan North Sea College i Thyborøn nu melde om »fuldt hus« efter DM i Skills 2026. Med en direkte og synlig indsats lykkedes det skolen at sikre en håndfuld nye elever, der er klar til en fremtid på dækket eller i akvakulturen. EUC Nordvest

Fiskeriskolen fangede nye talenter og elever til Skils

ANNONCER

Thyborøn Havn er en spydspids på vestkysten.  Foto: Thyborøn Havn er en vækstmotor for det lokale erhvervsliv - Thyborøn Havn
SIMRAD SY50 FiskerForum
Vonin - We make the ocean more profitable

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik