info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Åbent brev til Hjørring Byråd om havvindmølleprojekt mellem Hirtshals og Lønstrup

Åbent brev til Hjørring Byråd om havvindmølleprojekt mellem Hirtshals og Lønstrup

  • april 16, 2023
  • Ebbe
  • Dato: 16/04/2023
  • kl. 10:00
  • Kategori: Nyheder
Skal din annonce være her - ring til os !
Polar Expo 2026
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Trusted energy partner for the maritime industry

GERNOK – Foreningen for Grøn Energi i Respekt for Natur og Kultur – afholdte den 5. april 2023 et orienteringsmøde på Hotel Hirtshals, hvor mere end 150 interesserede for første gang blev præsenteret for European Energys havvindmølleprojekt langs kysten mellem Hirtshals og Lønstrup. Den fremlagte præsentation kan ses på GERNOK.dk.

På mødet blev der bl.a. vist forskellige visualisering af møllerne. Et eksempel herpå er vist ovenfor, hvoraf det kan ses, hvordan møller med en tiphøjde på 300 meter placeret 4 kilometer fra kysten vil se ud, når de ses fra stranden. Til sammenligning er højden af Hirtshals Fyr i korrekt kote også vist på illustrationen. Møller på 300 meter vil være de højeste bygningsværker i Danmark – næsten 50 meter højere end pylonerne på Storebæltsbroen.

Et rekreativt område vil blive ændret til et industriområde, og en af Danmarks smukkeste kyststrækninger vil blive ødelagt.

Der blev desuden på mødet præsenteret tre videnskabelige studier, der alle viser, at kystnære havvindmølleparker har en meget negativ påvirkning på turismeerhvervet.

I det ene studie blev mennesker, der lige havde lejet en feriebolig langs kysten spurgt, om de ville genleje ferieboligen, hvis udsigten over havet omfattede kystnære vindmøller.
80% af respondenterne ville – uanset om ferieboligen havde havudsigt eller ej – enten ikke komme tilbage til det samme feriested eller ville kræve så store prisrabatter for at genleje på samme sted, at det var urealistisk. Samtidig viste studiet, at 65% af respondenterne var positive overfor havvindmøller.

Et andet studie viser, at det ikke kun er turisternes villighed til at bruge penge på leje af ferieboligen, der bliver reduceret, men derimod alle poster – herunder køb af mad mv. – som de bruger penge på under deres ferieophold.

Samlet set kan man altså frygte, at op mod 80% af turistomsætningen falder bort, hvis der opføres kystnære vindmøller.
I følge Visit Denmark var den samlede turistomsætningen i Hjørring Kommune i 2019 på 2,7 mia. kr. Omsætningstallene for 2022 er endnu ikke opgjort. Men i 2022 var der godt 100.000 flere overnatninger end der var i 2019.

I 2019 var der beskæftiget 2.969 i turistrelaterede erhverv, hvilket svarer til 10% af det samlede antal arbejdspladser i kommunen.

Af de 1.764.000 overnatninger i kommunen i 2022 var 70% overnatninger i feriehuse og camping – det segment, der bliver ramt hårdest.

Hvis 80% af turisterne i Hjørring Kommune udebliver pga. udsigten til kystnære havvindmøller, forsvinder der knap 1.000.000 overnatninger, hvilket medfører et årligt omsætningstab på mere end 1,5 mia. kr., og et varigt tab af mere end 1.600 arbejdspladser indenfor turismen.

I kommunens høringssvar af 19. august 2022 er følgende anført: ”Turisme er et af kommunens væsentligste erhverv med en betydelig indtjening, og kommunen ønsker derfor, at forundersøgelsen belyser mulige konsekvenser for turismeerhvervet.”

På mødet den 5. april blev Andreas Karhula Lauridsen fra European Energy spurgt, om de i forbindelse med forundersøgelsen havde tænkt på at lave en tilbundsgående analyse af, hvad konsekvenser for turismeerhvervet ville blive. Andreas Karhula Lauridsen svarede: ”Turisme er der ikke tradition for, at der bliver kigget på i miljøkonsekvensrapporten, så det er ikke natur, det er et erhverv mod erhverv anliggende, så det er ikke typisk med.”

Det tyder således ikke på, at European Energy på nogen måde vil tage hensyn til eller forholde sig til deres projekts påvirkning på turismeerhvervet. Dette finder vi endog meget foruroligende, da kystnære vindmøller, som anført ovenfor, jo netop kan få meget store konsekvenser for turismeerhvervet. Desuden går det jo også stik imod kommunens ønske om at få belyst konsekvenserne for turismen.
Endvidere blev der på mødet udtrykt bekymring for påvirkningen af det kystnære fiskeri, der altid har foregået på stenrevene mellem Hirtshals og Lønstrup.

European Energy mener, at møllerne kan forenes med fiskeri, men det er fiskernes klare opfattelse, at det ikke kan lade sig gøre med de vind og strømforhold, vi har i området. Fiskeriforeningen er desuden af den opfattelse at ynglepladserne vil blive ødelagt, og at skarven – med udgangspunkt i erfaringer fra Kattegat – vil bruge møllefundamenterne til at opholde sig på, og spise den fiskeyngel der er.

På mødet blev der ligeledes fremlagt resultatet af lydstudier, der indikerer, at en møllepark som den planlagte vil overskride de tilladte miljømæssige støjgrænser.

Samlet set blev der således på mødet fremlagt en række meget væsentlige og nye oplysninger, som Hjørring Byråd ikke havde til rådighed, da det afgav sit høringssvar den 19. august 2022.
Mødet viste en massiv opbakning til GERNOKs ønske om, at de 33 stk. og 300 meter høje havvindmøller ikke bliver placeret 4 km fra kysten mellem Hirtshals og Lønstrup, men i stedet placeres i det område (EV) 20-25 km sydvest for Lønstrup, som staten har udlagt til vedvarende energi (se billedet nedenfor).

Åbent brev til Hjørring Byråd om havvindmølleprojekt mellem Hirtshals og Lønstrup

Andreas Karhula Lauridsen oplyste, at det ikke ville fordyre projektet nævneværdigt, hvis det blev flyttet lidt længere ud på havet.

På baggrund af ovenstående opfordrer GERNOK på det kraftigste Hjørring Byråd til at rette henvendelse til Energistyrelsen og bede om, at European Energys ansøgning om forundersøgelsestilladelse af området mellem Hirtshals og Lønstrup bliver afvist, og at projektet i stedet – gerne i samarbejde med European Energy – flyttes ud i EV-området sydvest for Lønstrup, som er udlagt til vedvarende energi i havplanen.

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedHollandsk politi slår til i kæmpe aktion på fiskeskibe og fiskeauktioner
Næste nyhedForligsformandens mæglingsforslag er stemt hjem med et pænt JANæste
ArcticExpo

Grønland: ArcticExpo i Nuuk melder alle standpladser udsolgt

Færøske Bakkafrost har offentliggjort sin integrerede årsrapport for 2025, som viser en robust drift trods et udfordrende marked med højt udbud og pres på laksepriserne. foto: Bakkafrost

Bakkafrost leverer solidt resultat i presset laksemarked

En ny handelsaftale mellem EU og USA er rykket et vigtigt skridt nærmere efter godkendelse i Europa-Parlamentet. Aftalen skal skabe større stabilitet om handel og told – og det kan få stor betydning for dansk eksport af fisk og skaldyr til det amerikanske marked. foto: wikipedia

Handelsaftale med USA kan styrke dansk eksport af fisk og skaldyr

Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri orienterer hermed om, at der er iværksat høring over udkast til ændring af bekendtgørelse om miljøskade m.v. på beskyttede arter eller naturtyper i forbindelse med udøvelse af erhvervsmæssige fiskeriaktiviteter (miljøskadebekendtgørelsen efter fiskeriloven). foto: Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri

Fiskefartøj søges til at deltage i brisling akustiktogt

ANNONCER

Atlantic Shipping
SIMRAD SY50 FiskerForum

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik