Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
    • Hyrebørs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Menu
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
    • Hyrebørs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Workshop omkring de baltiske pattedyr og fugle (sæl og skarv) foto: FiskerForum.dk

Workshop omkring de baltiske pattedyr og fugle (sæl og skarv)

  • november 7, 2023
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 07/11/2023
  • kl. 10:33
  • Kilde: BSAC (Baltic Sea Action Plan)
  • Kategori: Miljø
  • Tags: Baltic, Østersøen, Sæler, Skarv
  • Land: Danmark

ANNONCER

Fredag den 27. oktober 2023 afholdtes det første specielle BSAC-workshop (Baltic Sea Action Plan) om sæler og skarver, med indlæg fra medlemslandenes repræsentanter og Kommissionen samt udvalgte eksperter.

Workshoppen blev afholdt på  the National Marine Fisheries Research Institute, Gdynia, Poland, samt en  online forbindelse til medlemmerne.

Workshoppen havde til formål at indsamle alt tilgængeligt materiale fra eksperter om de juridiske regler og forvaltnings-foranstaltninger vedrørende sæler og skarver, samt give »Up to date« status for bestandene, og overvågningen samt interaktioner mellem sæler og skarver med fiskebestandene og fiskeriet. Workshoppen indeholdt præsentationer af BSAC-medlemmernes perspektiv og planer for en opfølgende workshop i 2024.

Præsentationerne kom fra EU-kommissærer vedrørende politiske kontekster og forvaltning af sæler og skarver. Vedran Nikolic fra DG ENV D3 (EUs Generaldirektoratet for Miljø (GD ENV) der udvikler og udfører Kommissionens politikker for – Miljø – planer og rapporter) – redegjorde for lovgivningen om skarver og konkluderede, at skarver er beskyttet under Fugle-direktivet, men der kan gives undtagelser for at forhindre alvorlig skade på fiskeri og akvakultur. Der blev også diskuteret beskyttelses-tiltag for sæler under Habitats-direktivet, herunder anvendelsen af indgreb for at forhindre alvorlig skade på fiskeriet. Alice Belin nævnte Marine Strategy Framework Directive og reguleringen af handel med sæl-produkter. Hun annoncerede også en forestående evaluering af EU’s »Seal Regime« i 2024.

Florent Nicolas præsenterede HELCOM’s arbejde med marine pattedyr og fugle og betonede vigtigheden af vidensdeling og videnskabelige indikatorer i forbindelse med BSAP og anbefalinger.

Derefter blev forvaltningssystemer for sæler og skarver i Polen, Estland og Sverige præsenteret. I Polen er sæler beskyttet, mens skarver kan underkastes begrænsninger. Der er et kompensations-system for tab på grund af sæler, og test af sæl-sikre redskaber er i gang. I Estland er grå-sælerne i vækst, og reguleringen indebærer jagt og begrænsning af skarver, herunder æg-olie og begrænsning af skarver i fødeområder. Sverige har forvaltningsplaner for gråsæler og spættede sæler, der baserer sig på bestands-vurderinger og som forsøger at sikre en gunstig bevaringsstatus. Jagt i nationalparker er ikke tilladt, og der er en kontinuerlig overvågning af sæl-bestande og deres påvirkning på menneskelige interesser.

Fra DTU Aqua deltog forsker Niels Jepsen, der præsenterede udviklingen i bestanden af danske skarver.

Antallet af skarver i de danske kyst- og ferskvandsområder er steget dramatisk og har nu stabiliseret sig på et højt niveau siden beskyttelsesforanstaltninger blev indført i starten af 1980’erne. Samtidig oplevede kystfiskebestandene et kollaps. Forskning indikerer, at skarver kan have en betydelig indvirkning på fiskebestandene. Ifølge videnskabelige undersøgelser udgjorde den gennemsnitlige dødelighed af laksens smolt, som følge af skarver, 47%. Baseret på mærkning af fisk kunne det konstateres, at skarver spiste cirka 40 procent af havørreder under 50 cm. Forskningen indikerede også en reduktion i overlevelsen af skrubber i nærheden af en skarvkoloni. For ferskvandsfisk med lave bestande kan predation af selv få skarver udgøre en større trussel.

Præsentationen omfattede en undersøgelse fra det vestlige Østersøområde, baseret på det omtrentlige antal skarver til stede

  • Størrelsesfordelingen af torsk, der blev spist af skarver
  • Oplysninger om tidspunktet, hvor fuglene fouragerer i området
  • Andelen af torsk i skarvernes kost (baseret på to studier).

Hvis man antager, at 20 procent af den mad, som skarverne indtager, er torsk, kunne der årligt spises omkring 24 millioner torsk af skarver i den danske del af Østersøen, mens den samlede rekruttering ifølge ICES estimeres til mellem 4-17 millioner torsk om året.

Niels Jepsen henviste til en pilot-PIT-mærknings-undersøgelse af torsk, ål og skrubber. De genfundne mærker indikerer, at skarver har en prædation på 65 procent af torsken og 58 procent af skrubberne. Det kan derfor konkluderes, at skarver har indflydelse på vandrende laksefisk, skrubber, ål og potentielt en høj indvirkning på torsk.

En ny treårig undersøgelse er i gang for at bedre at give svar på den samlede indvirkning af skarver og sæler i samarbejde med tyske forskere. Projektet sigter også mod at indsamle og analysere populations-data for torsk og andre fiskearter samt estimere den potentielle rolle, som skav-prædationen spiller i befolkningsdynamikken for det vestlige baltiske torsk. Der vil blive udviklet en regional monitorerings-plan for at indsamle data om skarv-prædation, som et potentielt input til ICES-vurderingerne. Resultaterne fra projektet vil blive præsenteret og offentliggjort samt afsluttet i 2027. Projektet udføres i samarbejde med Thünen Institute og den danske DTU Aqua.

Workshoppen understregede behovet for samarbejde mellem fiskeri- og miljømyndigheder for at sikre sameksistens og beskyttelse af havmiljøet. Formanden for BSAC takkede da også for de mange præsentationer til de mange der deltog i denne workshop. Han sagde videre, at workshoppen var det første skridt mod at forstå samspillet mellem de baltiske pattedyr og fugle samt fiskeriet. Han oplyste, at BSAC vil fortsætte diskussionen om dette meget vigtige emne på en anden workshop, planlagt til første kvartal af 2024. For at involvere alle interessenter i diskussionerne, vil sekretariatet dele et spørgeskema om formen på den næste workshop, ud. Han takkede derefter også sekretariatet for forberedelsen og afviklingen af dette års ​​workshop.

Du kan læse hele rapporten fra BSAC

 

Besøg os på
Seneste Nybygninger
Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

Nybygning RI344 Christina leveret fra Vestværftet

Nybygning RI344 Christina leveret fra Vestværftet

TidligereForrige nyhedHavbrug: Hjarnø-sagen genoptaget
Næste nyhedBåde Vesterhav Syd og Nord er ved at være i målNæste

Skriv et svar Annuller svar

Du skal være logget ind for at skrive en kommentar.

Ny fiskeriaftale: Sunde fiskebestande giver højere fiskekvoter

Kingfisher hyldes for Lærlingeindsats Billede: Årets Lærlingeplads 2023

Kingfisher hyldes for stor lærlingeindsats

Havnevirksomheder efterlyser enklere krav til oprensning foto MST

Havnevirksomheder efterlyser enklere krav til oprensning

Følg bundgarnsfiskeren jens Henriksen i sin vurdering af ålefiskeriet i dag - det tidligere så traditionsrige fiskeri, der er en del af Danmarks arv, er i dag et erhverv under stigende pres. foto: Jens Henriksen

En fortælling om det engang så traditionsrige åle-fiskeri

ANNONCER

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • Redningsvest
  • elpriser
  • WordPress kursus
  • MyHvideSande

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
reklamer nej tak
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

By continuing to use this website, you consent to the use of cookies in accordance with our Cookie Policy.

Accept