En rejekutter gik natten til mandag på grund ud for Houstrup Strand. Redningsstationen i Hvide Sande rykkede ud med redningsskibet Emile Robin, men efter ti timers forsøg måtte besætningen opgive at få kutteren fri.
Det var omkring klokken 2.30 natten mellem søndag og mandag, at Emile Robin og mandskab fra Redningsstationen i Hvide Sande blev sendt ud til en rejekutter, som var strandet ved Houstrup Strand.
Redningsfolkene fik hurtigt skudt en line over til kutteren, og herefter begyndte et langt og sejt træk for at få fartøjet fri. Men kutteren sad for hårdt fast i sandet, og trods mange timers arbejde lykkedes det ikke at få den trukket fri.
Kort før middag måtte Emile Robin opgive og returnere til Hvide Sande. Ifølge Redningsstationens opslag på Facebook skal der nu stærkere trækkraft til for at få kutteren løs. Det sker formentlig allerede onsdag middag, hvor Hvide Redningsstations leder Frits Pedersen overfor Jyskevestkysten fortæller, at en slæbebåd er på vej mod den strandede rejekutter.
Se videoen: Redningsbåd kæmpede i 10 timer for trække trawleren flot
Update kl. 14.00: JydskeVestkystens oplyser at rejetrawleren netop er trukket fri. Da det begyndte at blive højvande, fik rejetrawleren hurtigt vand under kølen og kunne uden større besvær trækkes fri af en slæbebåd.




















