info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
MSC

MSC afkræfter myter om bæredygtigt fiskeri

  • september 27, 2024
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 27/09/2024
  • kl. 07:00
  • Kilde: MSC – Marine Stewardship Council
  • Kategori: Fiskeri, Slutbruger - Fødevarer
  • Tags: bæredygtig, MSC
  • Land: Danmark
Foto / Video: msc
Skal din annonce være her - ring til os !
Polar Expo 2026
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Trusted energy partner for the maritime industry

En af truslerne mod vores hav er fejlinformation. Med stor bekymring blandet med forvirring risikerer vi at blive fanget i forenklede fortællinger, der skaber splittelse og afleder opmærksomheden fra de egentlige problemer. Her er nogle af de mest almindelige myter, jeg ofte hører om, hvad der er bæredygtigt fiskeri, og hvad der ikke er.

  1. Store både er skadelige: Mange tror, at store fiskefartøjer automatisk er skadelige for havmiljøet. Men det er ikke størrelsen på båden, der er afgørende, men derimod fiskemetoderne og forvaltningssystemerne, der bruges. En stor båd, der følger bæredygtige metoder, kan være mere miljøvenlig end mange små både, der ikke er reguleret.
  2. Importeret fisk er dårligere: Der er en udbredt opfattelse af, at importeret fisk er mindre bæredygtig eller sikker sammenlignet med lokalt fanget fisk. I virkeligheden kan bæredygtig fisk komme både fra lokale og internationale kilder. Det vigtigste er, hvordan fisken er fanget, og om det overholder reglerne – ikke hvor den kommer fra.
  3. Nogle fiskearter er mere bæredygtige end andre: En anden almindelig myte er, at nogle fiskearter i sig selv er bæredygtige, mens andre ikke er. Bæredygtighed afhænger af, hvordan de enkelte fiskebestande bliver forvaltet. For eksempel kan den samme art blive fanget bæredygtigt i ét område og være overfisket i et andet.
  4. Vi skal stoppe med at fiske: At stoppe fiskeriet helt er ikke en realistisk løsning. Det ville flytte efterspørgslen efter protein fra havet til land, hvilket kunne forværre problemer som skovrydning og øgede CO2-udledninger. Mange menneskers levebrød og primære proteinkilder afhænger af fiskeri. FN anerkender behovet for at brødføde en voksende befolkning og ser »blå fødevarer« (fødevarer fra havet) som en vigtig del af løsningen. Disse næringsrige fødevarer, som fisk, skaldyr og tang, er afgørende for at bekæmpe underernæring og sikre mad til hele verden.

Hvad er bæredygtigt fiskeri? MSC’s standard for bæredygtigt fiskeri bygger på tre hovedprincipper:

  1. Sunde fiskebestande: Fiskerierne må ikke overudnytte deres målart. Det betyder, at der fanges fisk i en mængde, der tillader bestande at gendanne sig og trives.
  2. Minimal påvirkning af økosystemet: Bæredygtige fiskerier arbejder på at minimere bifangst (utilsigtet fangst) og beskytte det bredere havmiljø. Det indebærer brug af teknikker og teknologi, der reducerer skader på ikke-målarter og habitater.
  3. Effektiv forvaltning: Fiskerier skal have stærke forvaltningssystemer, der overholder gældende regler og tilpasser sig videnskabelige vurderinger. Det indebærer løbende overvågning, rapportering og opdatering af metoder baseret på ny forskning og miljøforhold.

Vigtigheden af uafhængig certificering

En af de vigtigste ting, jeg understreger, er behovet for uafhængige certificeringssystemer som MSC. Disse certificeringer giver forbrugerne sikkerhed for, at deres fisk er fanget bæredygtigt. MSC’s certificeringsproces er streng og omfatter grundige videnskabelige vurderinger og uafhængige inspektioner. Certificerede fiskerier bliver evalueret for deres overholdelse af bæredygtighedsprincipper og overvåges løbende for at sikre, at de opretholder standarderne.

Når du køber fisk, bør du kigge efter troværdige mærkninger som MSC’s blå fiskemærke. Mange brands laver egne påstande, men certificeringer fra uafhængige organisationer som MSC (for vilde fisk), ASC (for opdrættet fisk), FSC (for papir og træ) og Fairtrade giver garanti.

MSC

Hav-fødevares rolle i global fødevaresikkerhed

Hav-fødevares rolle i global fødevaresikkerhed

Begrebet »blå fødevarer«, altså fødevarer fra havet som fisk, skaldyr og tang, rummer stort potentiale for at løse udfordringerne med global fødevaresikkerhed. Verdens befolkning forventes at nå næsten 10 milliarder i 2050, og bæredygtigt forvaltet fisk kan spille en vigtig rolle i at brødføde dette stigende antal mennesker. Blå fødevarer er ofte meget næringsrige og indeholder essentielle næringsstoffer som omega-3 fedtsyrer, som er svære at finde i andre fødevarekilder.

Bæredygtigt fiskeri handler om at beskytte det marine liv og sikre, at fremtidige generationer har adgang til disse vigtige ressourcer. Overgangen til bæredygtige fiskeripraksisser verden over kan hjælpe med at bevare havets biodiversitet, støtte lokale økonomier og sikre en pålidelig fødevarekilde.

Guide til bæredygtigt fiskeri Hvor kan man købe bæredygtig fisk, hvad man skal kigge efter, og hvilke spørgsmål man skal stille. (engelsk)

 

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedHeunicke står fast: Bundtrawl er skadeligt for havet
Næste nyhedFærøerne: Pæne fangster og aktive fiskerihavneNæste
Landbrugs- og Fiskeristyrelsen henter ny vicedirektør i Finansministeriet  Foto: NaturErhverv i Nuropsgade 30

Overflytning af makrel fra Fiskereserven til bagatelordningen i Nordsøen, Skagerrak, Kattegat og Østersøen

arkivfoto

Ministeren fremhæver bomtrawl – men forbuddet rammer også bundtrawl og snurrevod

Den islandske pelagiske trawler Margreth omdøbes til Isborg - FS Fiskur.Fo

Færøerne: Nyt færøsk rederi køber pelagisk skib i Island

DFPO's formand Svend-Erik Andersen - DFPO

Nabo-landenes fiskere får dieselstøtte – danske fiskere risikerer at blive ved kaj

ANNONCER

Vonin - We make the ocean more profitable
Thyborøn Havn er en spydspids på vestkysten.  Foto: Thyborøn Havn er en vækstmotor for det lokale erhvervsliv - Thyborøn Havn
SIMRAD SY50 FiskerForum
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 20026 -

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 20026 -

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik