Det fik en nordmand fra Byneset vest for Trondheim, der har bolig helt ud til Trondheimsfjorden i Norge – dog ikke brug for – selvom et stort cypriotisk containerskib, kort for inden havde »parkeret« skibet i haven, kun nogle få meter fra huset.
Det skriver det norske medie VG.no om med privat videooptagelse

Selvom skipperen på det 135 meter lange fartøj var norsk, blev der ikke udvekslet mange ønsker om »at kigge ind til en kop kaffe«.
Tidligt torsdag aften var en helt almindelig aften for de fleste på land, men på vandet var der på dette tidspunkt, noget som ikke helt var efter det sædvanlige – et containerskib havde pludseligt ændret kurs, og var nu på vej ind mod kysten, hvor Johan Helberg havde sit hus – han lå dog og sov sødeligt, helt uvidende om at der nogle få minutter senere ville blive parkeret et næsten 11.000 tons tungt skibs fem meter fra soveværelset.
Torsdag aften fik en ellers stille kyststrækning ved Trondheimsfjorden i Norge uventet besøg, da det 135 meter lange containerskib NCL Salten gik på grund kun få meter fra Johan Helbergs hus i Byneset, vest for Trondheim.
Mens Johan Helberg sov trygt i sin seng, ændrede det næsten 11.000 tons tunge skib pludseligt kurs og sejlede direkte mod land. Grundstødningen skete så tæt på Helbergs hjem, at skibets stævn endte blot fem meter fra husmuren.
»Havde det ramt fem meter til venstre, var det gledet op ad klipperne, og så ville mit hus nok have set helt anderledes ud,« udtaler Helberg til NRK.
Naboen vækkede ham
Det var ikke skibets ankomst, men derimod en insisterende nabo, der vækkede Helberg. Jostein Jørgensen, som bor i nærheden, opdagede skibet nærme sig kysten og forsøgte først at få kontakt med besætningen ved at vifte med armene fra sin altan.
»Jeg hørte motorlyden og så skibet komme direkte mod land. Jeg løb ud i pyjamas og prøvede at advare dem,« fortæller naboen til VG. Da det mislykkedes, skyndte han sig over til Helberg og ringede gentagne gange på døren – uden reaktion. Først via mobiltelefon fik han vækket naboen.
Ingen personskade eller olieudslip
Ifølge de norske myndigheder er der hverken sket personskade eller udslip af olie. Beredskabspersonale og politi ankom hurtigt til stedet torsdag morgen. Politiet har afhørt flere fra besætningen, og en af dem – den vagthavende på broen – har fået status som mistænkt. Dette er dog standardprocedure i sådanne sager.
»Der er ingen mistanke om påvirkning fra alkohol eller stoffer,« siger efterforskningsleder fra Trøndelag politidistrikt. Udåndingsprøver er blevet taget, og intet tyder på beruselse.
Tidligere uheld med containerskibet NCL Salten
Det er ikke første gang, NCL Salten kommer på afveje. Skibet har haft fire hændelser på under tre år, herunder grundstødninger i Tømmervika og tekniske problemer ud for Stavanger. Senest har det også været involveret i en hændelse i Ålesund.
Administrerende direktør for North Sea Container Line, udtaler, at hændelsen vil blive undersøgt grundigt. »Det vigtigste nu er at sikre besætning og miljø. Vi vil iværksætte en undersøgelse for at finde årsagen,« siger hun til det norske nyhedsmedie.
Skibet sejler under cypriotisk flag, men har en norsk kaptajn og en besætning bestående af blandt andet nordmænd, russere og ukrainere. Det var lastet med containere på vej fra den norske nordvestkyst til Orkanger, da det gik på grund.
Redningsarbejde fortsætter
Et første forsøg på at trække skibet fri omkring klokken 9.00 mislykkedes. Kystmyndighederne arbejder nu på at få bugserbåde på plads og håber på at kunne udnytte højvande senere i dag.
Mens den »heldige« nordmands have i øjeblikket fungerer som midlertidig havn, er han lettet over, at det hele trods alt gik godt. »Vi har været meget heldige,« siger han. »Det kunne være gået langt værre, hvis kursen havde været bare en smule anderledes.«
Fakta: NCL Salten
- Længde: 135 meter
- Vægt: ca. 11.000 tons
- Sejler under: Cypriotisk flag
- Rederi: North Sea Container Line
- Besætning: 16 mand (bl.a. nordmænd, russere og ukrainere)
- Tidligere uheld: Fire hændelser på under tre år









) Rusland pumper især torsk, krabber og enorme mængder Alaska pollock ind på det europæiske marked. Noget lander i de danske supermarkeders kølediske forklædt som fiskefingre, panerede fileter og surimi via snedige omveje og forarbejdningshubs i Kina og Belarus. arkivfoto: FiskerForum.dk](https://fiskerforum.dk/wp-content/uploads/arkivfoto-Fiskefingre-FiskerForum-150x150.png)










