Efter en vellykket fisketur ved Færøerne, hvor partrawlerne »Hamranes« og »Breiðanes« i sidste uge landede 125 tons fisk – primært sej, venter der nu en helt anden opgave for partrawlerne fra Hvalba. De sætter derefter kurs og fart mod Danmark, hvor en omfattende opgradering skal sikre en mere moderne og energieffektiv fremtid for de to trawlere.
Værftet i Thyborøn bliver de næste måneder hjemsted for en større renovering, hvor de to færøske skibe bl.a. skal have nye hovedmotorer, spil og is-maskiner. De nuværende MAN B&W Alpha 1203HK / 885KW motorer udskiftes med to kraftigere og mere brændstoføkonomiske ABC-motorer, der vil give både bedre ydelse og et lavere energiforbrug. Ejerne af skibene, TG Fish, har tidligere overvejet at investere i et nyt og større partrawler-par, men da markedet for sådanne skibe er begrænset, og nybygning er en for dyr en løsning i forhold til økonomien, har rederiet valgt at modernisere trawlerne i stedet.
De færøske trawlere, Hamranes og Breiðanes, blev oprindeligt bygget i Polen tilbage i 1990 og har gennem årene haft flere navne og forskellige ejere, inden de fik deres nuværende base i Hvalba. Opgraderingen i Danmark betyder, at de først vender tilbage til fiskeriet sidst i august måned i år, hvor de vil være klar til at fortsætte deres vigtige rolle i det færøske fiskeri med ny teknologi og en stærkt forbedret effektivitet. TG Fish, der også ejer trawleren Steintór samt en stor andel af det pelagiske fartøj Arctic Voyager, investerer dermed i en bæredygtig og konkurrencedygtig fremtid for deres fiskeflåde.












', kan sektoren skabe op mod 22 millioner job globalt frem mod 2050. foto: Harnesing the waters](https://fiskerforum.dk/wp-content/uploads/Harnessing-the-waters-worldbank-150x150.jpg)







