Den omstridte CO2-afgift på fiskeriet er blevet genstand for heftig debat. Mange har fremstillet den som en særlig byrde for trawlfiskerne, men virkeligheden er langt mere nuanceret. Garnfiskerne lider lige så meget under afgiften – måske endda mere – fordi de lander færre fisk og dermed må fordele brændstofudgiften på en langt mindre indtjening.
Det skriver blandt andet Fiskeritidende.dk
»Så hvis miljøorganisationerne tro, at problemet med den grønne omstilling i fiskeriet løses med at omlægge fra trawl- til garnfiskeri i stedet – tager de fejl – Det handler mere om at der ikke findes tilgængelige alternativer til den dieselolie, som både trawlere og garnfartøjer sejler på.«Færre fisk, samme afgift Det er en udbredt misforståelse, at garnfiskerne slipper billigere, fordi de bruger mindre brændstof end trawlerne. Ifølge Kenneth Nielsen, ejer af garnfartøjet L 353 »Biscayen« i Thorsminde, er sandheden en anden, som han forklarer til Fiskeritidende.dk:
»Selvfølgelig bruger vi mindre brændstof, men vores omsætning er også tilsvarende lavere. Vi har ikke de samme mængder fisk at dække udgiften ind på, og derfor er CO2-afgiften lige så problematisk for os som for trawlerne.«Dennis Birnbaum, der driver garnfartøjet RI 244 »Rikke Høy« i Hvide Sande, bakker også op overfor Fiskeritidende.dk: »Vi fanger langt færre fisk og har dermed en lavere samlet indtjening. Det er helt hen i vejret at tro, at hvis bare trawlerne omlægger til garnfiskeri, så er problemet løst. CO2-afgiften rammer os alle.« Ingen reelle alternativer Både trawlfiskere og garnfiskere er afhængige af diesel – og der findes endnu ikke en brugbar grøn teknologi, der kan erstatte det. Dennis Birnbaum har selv undersøgt mulighederne: »Da vi fik ny motor for et par år siden, kiggede vi på alternative løsninger. Men der var ikke noget, der kunne matche diesel i driftssikkerhed og økonomi. Vi valgte en traditionel motor igen.«
»Problemet med CO2-afgiften er derfor ikke, at fiskerne ikke vil omstille sig – men at de ikke har noget at omstille sig til.«FSK-formand mener ikke CO2-afgiften er et problem Formanden for Foreningen for Skånsomt Kystfiskeri (FSK-PO), Søren Jacobsen, kritiserede i februar måned i DR Nyhederne, SVM-Regeringen’s beslutning om dengang at udskyde CO2-afgiften for fiskeriet frem til 2030. Han mente, at FSK-foreningens medlemmer var parate til at betale afgiften og så derfor udsættelsen som en bremse på den grønne omstilling i fiskeriet. Ifølge FSK-formanden havde ingen af foreningen’s omkring »100 medlemmer« klaget over den kommende afgift, hvilket ifølge ham viste en generel vilje blandt de skånsomme kystfiskere til at bidrage til en mere bæredygtig fremtid. Han mente, at afgiften kunne have været et vigtigt skridt i den retning, men at SVM-Regeringen’s beslutning nu istedet risikerer at forsinke nødvendige tiltag i fiskerierhvervet. Ikke alle garnfiskere uden for FSK’s rækker, er dog enige i dette. CO2-afgiften bør skrottes For spørgsmålet er ikke, hvornår afgiften indføres – men om den overhovedet bør eksistere. CO2-afgiften er nemlig ikke kun en ekstra økonomisk byrde, men også et likviditetsproblem, da fiskerne først skal betale afgiften og senere søge kompensation.
»Det udhuler vores likviditet. Det giver ingen mening, at vi skal betale for så at få nogle af pengene tilbage senere. Det er ren ›Ebberød Bank‹,« siger Kenneth Nielsen.Afgiften har konsekvenser for hele fiskeri-erhvervet For både trawlfiskere og garnfiskere er realiteten den samme, CO2-afgiften gør det dyrere at fiske i Danmark. Det vil føre til færre danske fisk på markedet og et større pres på de kystnære farvande, da mindre både ikke kan fiske længere ude. Hvis fiskeriet skal gøres grønnere, kræver det investering i reel udvikling – ikke en afgift, der blot gør det sværere for danske fiskere at konkurrere. Uden bedre alternativer risikerer Danmark at skubbe fiskeriet ud af landet, mens de samme fisk blot bliver landet andre steder med et endnu højere CO2-aftryk.
Løsningen er ikke en udsættelse – men en fuldstændig skrotning af CO2-afgiften, så fiskerne kan fortsætte deres arbejde uden at frygte for deres økonomiske overlevelse.Du kan her læse om SVM-Regeringens »ny kurs for dansk fiskeri«, der er udgangspunkt for forhandlingerne mellem partierne i øjeblikket.












', kan sektoren skabe op mod 22 millioner job globalt frem mod 2050. foto: Harnesing the waters](https://fiskerforum.dk/wp-content/uploads/Harnessing-the-waters-worldbank-150x150.jpg)







