info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Kritik af RMD Radio Medical Danmark afvist.  Foto: RMD Radio Medical Danmark

Kritik af RMD Radio Medical Danmark afvist

  • januar 23, 2014
  • apolloadmin
  • Dato: 23/01/2014
  • kl. 13:35
  • Kilde: FiskerForum
  • Kategori: Nyheder
  • Land: Danmark
Skal din annonce være her - ring til os !
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Polar Expo 2026
Trusted energy partner for the maritime industry

Ledende overlæge og chef for Radio Medical Marie Hamming afviser kritikken af sidste uges håndtering af nødopkaldet fra garnbåden RI 138 Helle Jes fra Hvide Sande. Her havde et besætningsmedlem fået beskadiget hånden i en krabbeknuser, under fiskeri i Nordsøen.

På kritikken af hvorfor skipper Michael Vejlgaard på RI 138 Helle Jes, blev nægtet helikopter assistance til et tilskadekommet besætningsmedlem, siger chefen for RMD Radio Medical til FiskerForum, ”Det er ikke en livstruende tilstand eller væsentligt førlighedstruende, at få en skade på yderste del af tommel og pegefinger.”

”Hvis jeg skal sammenligne med hvad vi gør her på SVS (Sydvestjysk Sygehus Esbjerg og Grindsted), vil tilsvarende skader ofte blive renset og pakket ind og der gives forebyggende antibiotika. Herefter kan endelig operation godt vente en hel del timer før man opererer. Det er kun ved større skader, som afrevne lemmer der skal sættes på igen, man egentligt har travlt. Men det ville, som jeg har fået det oplyst omkring nødopkaldet fra RI 138, ikke komme på tale her.”

Overlæge Marie Hamming fortæller videre, at vagthavende læge, den pågældende dag, havde det indtryk, at man havde været enige om det videre forløb. Men, at SOK (Søværnets Operative Kommando) så vælger at imødekomme alarmcentralen 112`s anmodning, om helikopter assistance til den nødstedte i rum sø, uden at informere RMD (Radio Medical) først, vil hun tage op sammen med Søredningstjenesten.

Aftale med SOK
Marie Hamming fortæller, at RMD har en aftale med SOK, om assistancer med evakueringer ved livs- og førlighedstruende tilstande, hvor det ellers er muligt for dem at nå skibet i dansk farvand. Hvis skibet ligger i udenlandsk farvand og er dansk indflaget, hjælper de også med at finde en alternativ redningstjeneste. Men hvorvidt det er livs- og/eller førlighedstruende problem er RMD´s vurdering. Ligeledes forventer RMD, at SOK kontakter dem inden de flyver til patienter, hvis det ikke er RMD, der har rekvireret dem.

Den læge som forestod kontakten havde helt klart den opfattelse, at SOK ville afvise at flyve, ud fra vedkommendes tidligere kontakter med SOK i tilsvarende situationer, fortæller Marie Hamming.

”Vores mål er at yde behandling for søfarende så tæt på den landbaserede behandling som muligt,” fortsætter den ansvarshavende overlæge ved RMD Radio Medical, og forklarer videre, ”Vi er en døgndækket lægevagt for søfarende, som kan kontaktes pr telefon når det haster og pr. e-mail eller fax når det kan vente 3-4 timer. Man kan sende billeder til os på mail og ofte også via Iphone. Langt de fleste, inklusive fiskerflåden, har IT-udstyr ombord i dag og rigtig mange har faktisk også smart-phones eller lign.”

Om det er et livs- og/eller førlighedstruende problem, beror på RMD’s suveræne vurdering.

”Vi vurderer situationen, som den beskrives af sygdomsbehandleren om bord og tager så stilling til den umiddelbare behandling om bord og evt. evakuering. Vi har også en opgave i at forsøge at berolige de ombordværende, så der ikke går panik i det.”

Fiskernes forventninger
Til forventningen, fra skippers side, om at et opkald til RMD Radio Medical, automatisk udløser en ambulance samt læge parat på kajen, ved fartøjets anløb til havnen, tilføjer Marie Hamming, ”hvad angår forventningen om ambulance og læge på kajen, ville jeg mene er unødvendigt brug af lægeressourcerne. Vi har ikke mulighed for at kende alle ambulance-tjenesternes lokale telefonnumre, og vi kalder ikke 112, da vi ikke ved, hvornår et skib rent faktisk er tæt på havn. Det er skipper selv, der skal sørge for det, eventuelt via havnefogeden som gerne vil være behjælpelig.”

Overlægen runder af med, at det altid er en vurdering fra situation til situation og der selvfølgelig også kan være en revurdering i de enkelte tilfælde. Man kan sætte spørgsmålstegn ved sværhedsgraden af skaden. F.eks. hvis en væsentlig del af tomlen er ødelagt, dvs. hvis leddet også havde været skadet, kunne man overveje væsentlighedskriteriet i forhold til de vejrforhold der skulle flyves under. Men i dette tilfælde har der aldrig været en svært eller livstruende tilskadekommen, set ud fra en lægelig synsvinkel. At skipper i det aktuelle tilfælde føler sig dårligt hjulpet, er måske i lige så høj grad en følelse af, at stå alene med noget man ikke føler sig tryg ved, slutter Marie Hamming.

 

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedDansk Trawler og notbåd rigger op med udstyr fra Vònin
Næste nyhedVestjysk Havn forventer bedste resultat i havnens historieNæste
straksregulering nr. 7

Lukning af et område i Nordsøen

trawl- hesterejer - vadehavet - foto: fb Jens Frich

Kampen om Vadehavet: Når skrivebordsnatur rammer virkeligheden på bunden

Fire turister har fået en gigantisk stor bøde for at smugle 263 kilo fiskefilet ud af Norge. Sagen er kun toppen af isbjerget i et voksende, organiseret sort fiskemarked, som undergraver det norske erhvervsfiskeriets kvoter og priser. foto: Tolletaten

Kæmpe bøde til turister: Smugler-epidemi af fisk raserer den norske grænse

Havnedirektør Willy B. Hansen og CFO samt partner i PowerCon, Peter Castberg Knudsen, foran krydstogtskibet AIDAnova med det første af fire landstrømsstik, der skal forsyne krydstogtskibe med landstrøm. foto: Skagen Havn

Skagen Havn investerer i fremtidens landstrøm til krydstogtskibe

ANNONCER

SIMRAD SY50 FiskerForum

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik