info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
En nyopdaget blæksprutte udfordrer vores viden om havets biodiversitet, selvom kalenderen skriver 2026, og mennesket allerede har kortlagt fjerne galakser, så minder klodens dybhav os konstant om, hvor lidt vi reelt kender til vores egen planet. foto: Charles Darwin Foundation

Under overflade af det dybe mørke gemmer sig en blå hemmelighed

  • maj 30, 2026
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 30/05/2026
  • kl. 10:00
  • Kilde: FiskerForum.dk
  • Kategori: Fiskearter
  • Tags: Blæksprutte, Stillehavet
  • Land: Danmark
Foto / Video: Videnskab.dk og Charles Darwin Foundation
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Polar Expo 2026
Skal din annonce være her - ring til os !
Trusted energy partner for the maritime industry

En nyopdaget blæksprutte udfordrer vores viden om havets biodiversitet, selvom kalenderen skriver 2026, og mennesket allerede har kortlagt fjerne galakser, så minder klodens dybhav os konstant om, hvor lidt vi reelt kender til vores egen planet.

Fundet af en hidtil ukendt, lille blå blæksprutte næsten to kilometer under havoverfladen ved Galápagosøerne slår nu fast, at ukendte livsformer fortsat trives i mørket.   foto: Videnskab.dk

Det skriver Videnskab.dk blandt andet om i artiklen »Fund af lille, nlå blæksprutte ved Galápagos..«

Fundet af en hidtil ukendt, lille blå blæksprutte næsten to kilometer under havoverfladen ved Galápagosøerne slår nu fast, at ukendte livsformer fortsat trives i mørket.

Opdagelsen er en videnskabelig milepæl, der giver forskerne et unikt indblik i dybhavets økosystemer og understreger det akutte behov for beskyttelse af havets ukendte biodiversitet.

Galápagosøerne er historisk set verdenskendte for deres unikke dyreliv på land og i overfladen, hvor kæmpeskildpadder og havleguaner i sin tid inspirerede Charles Darwin. Men et nyt studie, publiceret i det videnskabelige tidsskrift Zootaxa, beviser, at øgruppens mest gådefulde biologiske skatte skal findes i det totale mørke på bunden af Stillehavet.

Den nyopdagede art har fået det videnskabelige navn Microeledone galapagensis. Der er tale om en ganske lille, ottearmet blæksprutte, som skiller sig ud med sin markante blå farve – en kulør, der sjældent observeres i de ekstreme dybder, hvor evolutionen ofte fravælger pigmentering.

Robotter i to kilometers dybde

Opdagelsen af den blå blæksprutte begyndte under en dybhavsekspedition med forskningsskibet E/V »Nautilus«. Ved hjælp af en højteknologisk, fjernstyret undervandsrobot udrustet med finkornede kameraer og gribearme, scannede forskerne havbunden omkring ‘Darwin Island’ i den nordlige del af Galápagos.

På præcis 1.773 meters dybde – i et miljø præget af et enormt vandtryk og frostgrader – fangede kameraet konturerne af den lille blæksprutte. Den opholdt sig på et såkaldt havbjerg; et undersøisk bjerg, der rejser sig over havbunden uden at bryde overfladen.

Forskerne filmede to eksemplarer og fik nænsomt indsamlet ét enkelt individ, som efterfølgende blev konserveret og sendt til nærmere analyse hos Field Museum i Chicago, USA.

Højteknologisk skanning reddede unikt fund

Da blæksprutten ankom til museet, stod forskerne med et klassisk, videnskabeligt dilemma. Normalt kræver beskrivelsen af en ny art, at dyret skæres op, så indre organer, munddele og de mikroskopiske tænder (radula) kan kortlægges. Men med kun ét eksisterende eksemplar i verden, ville en traditionel sektionering ødelægge det unikke fund.

Løsningen blev avanceret rumalderteknologi i form af en mikro-CT-skanner. Ved hjælp af denne ultrafine røntgenteknologi lykkedes det forskerne at generere en komplet, tredimensionel 3D-model af blækspruttens indre anatomi, uden at der blev sat en eneste kniv i vævet.

Skanningen afslørede så specifikke anatomiske træk, at Janet Voight, kurator i zoologi ved Field Museum, og hendes forskerteam med sikkerhed kunne erklære arten for absolut ny for videnskaben.

Hvorfor Microeledone galapagensis ændrer spillet

Fundet af den blå blæksprutte i 2026 er mere end blot en fascinerende naturhistorisk anekdote; det er et vigtigt brik i det globale biodiversitets-puslespil. Havbjerge fungerer ofte som »oaser« i dybhavet, hvor strømforholdene samler næringsstoffer og skaber isolerede økosystemer. At finde en ny slægt og art på disse bjerge viser, at dybhavet rummer en langt højere grad af specialiseret biodiversitet, end hidtil antaget.

Hver gang forskerne opdager en ny art som denne, ændres vores forståelse af, hvordan energi, fødekæder og næringsstoffer cirkulerer i oceanerne. Samtidig tjener den lille blå blæksprutte som en kraftig politisk og videnskabelig påmindelse:

Vi kan ikke beskytte det, vi ikke ved eksisterer. Opdagelsen understreger vigtigheden af at beskytte de sårbare havbjerge mod fremtidig industriel udnyttelse, så dybhavets hemmeligheder ikke går tabt, før vi overhovedet har opdaget dem.

 

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedDet norske Fiskeridirektorat varsler kontrol ved udsætning af smolt
Dyrkning af blåmuslinger og søpunge på liner i vandet har et stort potentiale som lokale, proteinerige kilder til både human ernæring og bæredygtigt dyrefoder. foto: Erling Svensen Hi.No

Ny norsk rapport: Hvad betyder muslingedyrkning for havmiljøet?

Royal Run-deltagere fik smag for Hvide Sandes kernesunde sandrejer snapshot Royal Run

Royal Run-deltagere fik smag for Hvide Sandes kernesunde sandrejer

**Høgaberg** anløb Fuglefjord med en stor last på 3.450 tons blåhvilling. Efter endt losning har skibet skiftet fokus og er nu stukket søværts igen for at indlede fiskeriet efter sild i færøsk farvand. foto: PL - Fiskur.fo

Færøerne: Indeksstigning for blåhvilling viser gode takter i Barentshavet og de færøske landinger

Forsøg med sukkertang i havmølleparken ud for Holmsland Klit viser gode takter med ren kvalitet uden begroning. Nu efterlyses lokale virksomheder til at aftage råvaren og udvikle nye værdikæder, mens forskerne undersøger potentialet for en forlænget dyrkningssæson i Vesterhavet. foto: Vattenfall

Tangdyrkning Vesterhav Syd

ANNONCER

Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik