Mens den globale efterspørgsel på mad stiger, peger en ny rapport fra Verdensbanken på akvakultur som den mest bæredygtige vej frem. Dansk Akvakultur opfordrer nu politikerne til at omsætte de grønne ambitioner til virkelighed for at sikre danske arbejdspladser og miljøvenlig fisk på bordet.
Det skrive Dansk Akvakultur i en pressemeddelelse
Akvakultur leverer i dag knap 60 % af verdens fisk og skaldyr, og sektoren rummer et gigantisk potentiale. Ifølge Verdensbankens nyeste rapport, ‘Harnessing the Waters: A Trillion Dollar Investment Opportunity in Sustainable Aquaculture‘, kan sektoren skabe op mod 22 millioner job globalt frem mod 2050.
Dansk Akvakultur Producentorganisation (DAPO) mener, at Danmark bør tage førertrøjen på. Det kræver dog, at de politiske ambitioner fra aftalen ‘En ny kurs for dansk fiskeri‘ bliver omsat til stabile og forudsigelige rammer for branchen – særligt for havbrugene.
Laveste klimaaftryk i køledisken
Rapporten fra Verdensbanken slår fast, at akvakultur er den mest klimavenlige måde at producere animalsk protein på. Sammenlignet med landbrugsproduktion har fisk og skaldyr fra opdræt både det laveste klimaaftryk og de laveste drivhusgasudledninger.
»Verdensbanken bekræfter det, vi har vidst længe: Akvakultur er en central del af løsningen på fremtidens fødevarekrise,« lyder det fra DAPO.
Investeringer for milliarder
Det er ikke kun klimaet, der vinder ved en styrket sektor. Verdensbanken vurderer, at der globalt er investeringsmuligheder for svimlende 1,5 billioner dollar. For Danmark betyder det en mulighed for at eksportere teknologi og knowhow, samtidig med at vi styrker den hjemlige produktion og forsyningssikkerhed.
Overblik over potentialet frem mod 2050:
- Arbejdspladser: 22 millioner nye job på verdensplan.
- Økonomi: Investeringsmuligheder for 1,5 billioner dollar.
- Klima: Laveste drivhusgasudledning blandt animalske proteiner.
DAPO understreger, at danske virksomheder som Musholm A/S står klar til at løfte opgaven, hvis de regulatoriske rammer tillader det.




















