info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English

Irsk modstand mod EU’s »aftale-japperi«

  • december 22, 2023
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 22/12/2023
  • kl. 10:00
  • Kilde: FiskerForum.com
  • Kategori: Forvaltning
  • Tags: EU, fiskeriaftale, Irland, Island
  • Land: EU, Irland, Island
Foto / Video: IFPO
Skal din annonce være her - ring til os !
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Polar Expo 2026
Trusted energy partner for the maritime industry

EU-Kommissionen har ifølge CEO Aodh O Donnell fra IFPO (Irish Fish Producers Organisation) en »track-record« med at haste aftaler igennem lige før en ferie – og det ser nu ud til, at netop en sådan »japperi-aftale« er klar til at blive indgået med Island, på selveste juleaftensdag. Uden mulighed for indsigelser eller ekstern kontrol af aftaleteksten eller nogen form for inddragelse fra de berørte parters side.

Det skriver en harmfuld CEO for IFPO Aodh O Donnell til FiskerForum.com, omkring tilladelelsen til Island, om adgang til Fællesskabets farvande og især de pelagiske bestande i irsk farvand.

Irlands fiskerisektor kræver, at minister Charlie MacConalogue øjeblikkeligt standser disse forhandlinger. Irish Fish Producers Organisation (IFPO) administrerende direktør Aodh O Donnell udtaler, at der ikke er nogen plan for, at Island skal kompensere EU eller Irland for denne adgang til EU-farvande.

Rygterne har stået på i månedsvis, men er først nu blevet bekræftet, da minister MacConologue orienterede den irske fiskeindustri i denne uge, hvori det kom frem, at forhandlingerne mellem EU-Kommissionen og Island er gået fra sonderende forhandlinger, til faktisk nu, at være på et meget fremskredent stadium, klar til underskrift.

Da Island både mangler art og mængde af bestande i deres egne farvande, afsøger Island nu muligheden for sin flåde, at fiske i irske farvande – Men hvorfor blev dette ikke nævnt i sidste uge, omkring den islandske ordning på mødet i EU’s Fiskeriråd i Bruxelles?, spørger Aodh O Donnell. Det har fået CEO IFPO manden op i det røde felt og til at fastslå, at Irland er nødt til at reagere på dette, så man kan undgå en lignende gentagelse af Norges adgang til ordningen i de irske farvande. En ordning der nu tillader Norge, at fange tre gange så meget kvote, som Irlands egen kvote.

Aodh O Donnell understregede videre, »dette forslag har alle kendetegnene fra den mangelfulde EU-Norge adgangsordning, der går tilbage til 2005. Dette gør det muligt for en armada af norske fartøjer, at komme ind for at plyndre vores farvande, mens irske fartøjer forbliver i havn.

I 2024 vil Norge fiske næsten 200.000 tons blåhvilling til en værdi af omkring 45 millioner euro. Irsk fiskeindustri får intet af betydning ud af denne ordning mellem EU og Norge,« forklarer han.

»En gentagelse af Norge-aftalen med Island er simpelthen ikke acceptabel. Vi har bestemt afvist den dårligt forhandlede aftale, som Marine Department lægger op til. Vi sigter efter at arbejde i harmoni med andre medlemslande, men vi vil ikke sanktionere yderligere tyveri af vores rige maritime ressourcer fra et eksternt land. Vi forstår ikke, hvorfor vores minister og hans embedsmænd fremskynder en dagsorden drevet af EU-Kommissionen og til fordel for et Island, som ikke-EU-medlem. Hvorfor har vi ikke taget ved lære af fortiden?«

IFPO’s administrerende direktør Aodh O Donnell og IFPEA’s administrerende direktør Brendan Byrne er fast besluttet på, at den eneste vinder er Island i henhold til forslaget fremlagt af minister MacConologue.

Brendan Byrne, administrerende direktør for Irish Fish Processors and Exporters Association (IFPEA) siger, at det forslag, som ministeren har fremlagt, »kun har én vinder, og det er Island.«

»EU indgik allerede en aftale med Norge den 16. marts i år med en enorm adgang til irske farvande, som har marginale fordele for Irland. I stedet giver det andre EU-lande mulighed for at fiske efter atlantisk-skandiske sild i de norske farvande,« forklarer han. »Den irske fisk og skaldyrssektor er blevet drastisk reduceret i de sidste par år, og flåden er reduceret som følge af Brexit, hvor vores fiskekvoter blev givet væk til Storbritannien. Enhver yderligere adgang for udenlandske flåder som Island vil være direkte fatalt for den irske fiskeri- og skaldyrsindustri.«

Aodh O Donnell påpegede, at Island har sin egen tvivlsomme historie, ubæredygtige fiskerimetoder og derfor har en stærk interesse i adgang til bestande uden for egne farvande.

»Island har selv ført tvivlsom fiskeripraksis efter makrel og blåhvilling i årevis, som aldrig ville blive accepteret inden for EU’s fiskeripolitik. Hvordan har Kommissionen forholdt sig til den virkelighed?’ sagde han.

»Kommissionen må ikke fortsætte med et hurtigt »julebrandsalg« af vores ressourcer, uden at tage Irlands interesser i betragtning. Ethvert skridt til at tildele yderligere udenlandske fiskerirettigheder vil møde hård modstand fra den irske fiskeindustri. Vi opfordrer ministeren og EU-Kommissionen til at standse disse forhastede forhandlinger i slutningen af året og udsætte enhver forpligtelse, indtil der er en afbalanceret aftale på bordet, som afspejler den irske industris legitime forventninger.«

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedFra årsskiftet skal erhvervsfiskere nu have tilladelse til fiskeri efter stenbider
Næste nyhedVoldsomt tab af makrelkvote får nu voldsom kritikNæste

Trængsel langs den jyske vestkyst: Havet fyldes med vind og kabler samt havmøller og platforme – mens fiskerne presses ud

Udsigten til at gigantiske havvindmølleparker lukker vitale fiskefelter i Nordsøen, så jubler man i København og i energisektoren over en positiv »revanche«, hvor milliardbud på nye havvindmøller i Nordsøen og Kattegat, nu virkeligt ser ud til at komme op på sporet igen. arkivfoto: Green Power Denmark

Havvind: Jubel i København, men chokbølger på havet

Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri orienterer hermed om, at der er iværksat høring over udkast til ændring af bekendtgørelse om miljøskade m.v. på beskyttede arter eller naturtyper i forbindelse med udøvelse af erhvervsmæssige fiskeriaktiviteter (miljøskadebekendtgørelsen efter fiskeriloven). foto: Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri

stop for fiskeri af tobis på rationsvilkår i tobisforvaltningsområde 2r i Nordsøen og Skagerrak

Det familieejede rederi Parlevliet & Van der Plas (P&P) fejrer 75-års jubilæum ved at sende den 111 meter lange frysetrawler KW 170 »Annie Hillina« i søen foto: skipsteknisk

Hollandsk fiskerigigant døber 111 meter lang frysetrawler foran 2.000 gæster

ANNONCER

Vonin - We make the ocean more profitable

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik