Dansk udviklingsbistand bag fiskeeventyr i vietnam

Udviklingsminister Ulla Tørnæs besøger Vietnam fra den 16. til 20. maj, hvor hun blandt andet får lejlighed til at se, hvordan ekspertise og penge fra Danmark har været med til at forvandle fiskerierhvervet i Vietnam fra to fisk på et bord til en enestående eksportsucces.

En del af forklaringen på succesen er, at de vietnamesiske fiskere tidligere kun fangede, hvad de selv kunne spise, og hvad der kunne sælges på det lokale marked. Fisk og skaldyr var der masser af, men uden kølehuse, transport og sikkerhed for hygiejniske standarder, var det ikke muligt at sælge fiskene på det internationale marked.

På bare 10 år er Vietnam kommet i verdenseliten for eksport af fisk og skaldyr. Succesen har skabt arbejdspladser, fiskefabrikkerne har gennemgået en omfattende modernisering og eventyret er langt fra forbi endnu.

Kilde: Udenrigsministeriet

Kilde:


Se mere her


17-05-2005 08:21:00

Print

Seneste nyheder

Tormo Trawl
Frydendahl Fiskenet
DanFish 2013
Danmark

Danmark

Norge

Norge

Sverige

Sverige

MarineServicen - Hanstholm - Thyborøn
Hanstholm Havns Olieforsyning
Henry Allt i Allt
Marel Food Systems
Grønland

Grønland

Øvrige lande

Øvrige lande

Fisker relaterede nyheder

Søg i Kort Nyt


Arkiv


Årets arkiver

© • Fiskerforum • CVR 20075376 • www.fiskerforum.cominfo@fiskerforum.com • Tlf +45 9731 1946 Privatlivspolitik

webdesign & webhosting by Apollomedia